Fabútorok pácolása
A lakásfelújítás során bútorainkat kezelhetjük, egyben dekoratívabbá is tehetjük a pácolással. A színezett pácokkal bármilyen színt elérhetünk, de a festékekkel ellentétben itt a hangsúly azon van, hogy a tökéletes fedés helyett az eredeti faanyag látható maradjon. Pácolás előtt alaposan tisztítsuk meg és zsírtalanítsuk a fát, máskülönben a foltok elcsúfíthatják a végeredményt. A tisztításhoz csiszolópapírt használjunk, amivel mindig szálirányba haladjunk, így elkerülhetjük a fa felhasadását.
Az általunk kiválasztott pác hogyan fog mutatni a bútoron, azt a fa eredeti színe nagyban befolyásolja. Érdemes próbát végezni egy kisebb darabon, hogy pontosan lássuk, hány réteg felkenésére van szükség az általunk kívánt hatás eléréséhez.
Az első réteg felvitele után hagyjunk időt a pácnak, hogy beleivódjon a fába, csak utána kenjük fel a második réteget. Választhatunk az olaj- és a vízbázisú pácok közül. Ez utóbbinál csiszolás után nedvesítsük be a fát, majd hagyjuk megszáradni, utána újból csiszoljuk át. Az erezet kitöltéséhez színtelen tömítő réteget használjunk pácolás előtt, mely minden esetben legyen kompatibilis magával a páccal
Fafelületek lakkozása
A lakkok nemcsak védik a fát, de jótékony fényükkel kiemelik annak eredeti szépségét is, ezért a lakásfelújítás alkalmával érdemes ezzel kezelni bútorainkat és padlóinkat is. A lakkozás művelete nagyjából megegyezik a festéssel. Ugyanúgy ecseteket használunk hozzá, a padló lakkozásához a 10 cm-es, a kisebb felületekhez az ennél keskenyebbek lesznek ideálisak.
Az első felhordott réteg egy tömítő lakk legyen, amit hígítsunk vízzel, majd egy rongypárna segítségével kenjük át vele a fát. A második lakkréteget lehetőség szerint 24 órán belül vigyük fel, ha ennél több idő telik el, az újabb lakkozás előtt csiszolópapírral enyhén dörzsöljük át a felületet, így mutatósabb eredményt kapunk. Harmadik lakkrétegre csak abban az esetben van szükség, ha a bútor várhatóan nagyobb koptatásnak lesz kitéve.
Ha egy már korábban lakkozott felületet szeretnénk újra lekenni, a színes lakkokkal mélyíthetjük a színt és ehhez a korábbi réteget nem is kell eltávolítanunk. Egy alkoholos ronggyal megtisztítjuk és már kezdhetjük is a lakkozást. Ha a lakkozott padlón vagy bútoron karcolásokat, kisebb sérüléseket látunk, csiszolópapírral ledörzsölhetjük őket.
Képek forrása: Pinterest